Několik zdrojů informací naznačuje, že lidské bytosti se vyvinuly na stravě s poměrem omega-6 k omega-3 esenciálním mastným kyselinám (EFA) přibližně 1, zatímco v západní stravě je poměr 15/1-16,7/1.
Západní strava má nedostatek omega-3 mastných kyselin a má nadměrné množství omega-6 mastných kyselin ve srovnání se stravou, na které se lidské bytosti vyvinuly a jejich genetické vzorce byly vytvořeny.
Nadměrné množství omega-6 polynenasycených mastných kyselin (PUFA) a velmi vysoký poměr omega-6/omega-3, jak se vyskytuje v dnešní západní stravě, podporují patogenezi mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a zánětlivých a autoimunitních onemocnění, zatímco zvýšené hladiny omega-3 PUFA (nízký poměr omega-6/omega-3) mají supresivní účinky.
V sekundární prevenci kardiovaskulárních onemocnění byl poměr 4/1 spojen se 70% poklesem celkové mortality.
Poměr 2,5/1 snížil proliferaci rektálních buněk u pacientů s kolorektálním karcinomem, zatímco poměr 4/1 se stejným množstvím omega-3 PUFA neměl žádný účinek.
Nižší poměr omega-6/omega-3 u žen s rakovinou prsu byl spojen se sníženým rizikem.
Poměr 2-3/1 potlačoval zánět u pacientů s revmatoidní artritidou a poměr 5/1 měl příznivý účinek na pacienty s astmatem, zatímco poměr 10/1 měl nepříznivé důsledky.
Tyto studie naznačují, že optimální poměr se může lišit podle uvažovaného onemocnění. To je v souladu se skutečností, že chronická onemocnění jsou multigenní a multifaktoriální. Je tedy docela možné, že terapeutická dávka omega-3 mastných kyselin bude záviset na stupni závažnosti onemocnění vyplývajícího z genetické predispozice.
Nižší poměr omega-6/omega-3 mastných kyselin je více žádoucí pro snížení rizika mnoha chronických onemocnění s vysokou prevalencí v západních společnostech, stejně jako v rozvojových zemích.